News
Po co ten harwester?
Po co ten harwester?
Harwester (w dosłownym tłumaczeniu: kombajn leśny) to wielooperacyjna maszyna leśna wykorzystywana do pozyskiwania drewna - ścina, okrzesuje, manipuluje i przerzyna drewno. Jeszcze w latach 90-tych nikt w Polsce nie używał harwesterów ze względu na wysoką cenę ich zakupu. Pod koniec 2015 roku oszacowano, że w Polsce było już w użyciu około 530 harwesterów (Sylwan 10/2016), a z każdym dniem ich liczba się zwiększa. Dzięki zastosowanym w harwesterach nowoczesnym rozwiązaniom znacznie zmniejszyła się uciążliwość procesu pozyskania drewna na środowisko.
Mechanizacja prac leśnych jest bezpieczniejsza dla robotników leśnych, ponieważ do obsługi harwestera potrzebna jest jedna osoba (operator), której stanowisko znajduje się w specjalnej chronionej kabinie maszyny. Ręczne pozyskanie drewna wymaga obecności na powierzchni kilku osób – pilarzy i ich pomocników, co znacznie zwiększa możliwość wypadku.
Mechanizacja procesu nie prowadzi do pozyskania większej ilości drewna, niż zostało zaplanowane. Proces ten jest po prostu szybszy i wydajniejszy - harwester jest w stanie wyciąć więcej drzew w krótszym czasie. Maszynowe pozyskanie przebiega sprawniej, gdyż unikamy problemów związanych chociażby z zawieszonymi drzewami. Zastosowanie maszyny znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia takich zdarzeń, co jest szczególnie ważne w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych takich jak wiatrołomy i wiatrowały.
Często można spotkać się z zarzutem, że harwester tworzy bruzdy czy doły, niszczy ściółkę leśną i glebę. W rzeczywistości nacisk maszyny na podłoże jest rozłożony na większej powierzchni niż człowieka lub standardowego ciągnika rolniczego, przez co jej wpływ na glebę jest mniejszy. Mniejszy nacisk na glebę to mniejsze koleiny na szlakach zrywkowych i leśnych drogach. Dodatkowo, harwester porusza się po powierzchni ścinkowej według określonego schematu, wyznaczonego przez szlaki manipulacyjne. Szlakami transportowane są także ścięte drzewa za pomocą innej maszyny wielooperacyjnej – forwardera.
Każdy wycięty las leśnicy odnawiają sadząc nowe drzewa. Zobowiązuje ich do tego prawo, ale także dbałość i odpowiedzialność za kształtowanie lasów dla przyszłych pokoleń. Młode drzewka wymagają szczególnej troski, poprzez którą rozumie się pielęgnację i ochronę przed szkodliwymi czynnikami. Gdy drzewostan dojrzeje, zostanie wycięty a w jego miejsce leśnicy posadzą kolejne drzewa, tym samym rozpoczynając kolejny cykl życia lasu. W polskich lasach wycinana jest tylko część przyrastającej masy drewna, dlatego wbrew obiegowej opinii lasów w Polsce przybywa.
Chociaż wielu ludziom (także leśnikom, szczególnie starszego pokolenia) wciąż ciężko się oswoić z widokiem nowoczesnych maszyn w polskich lasach to wydaje się, że ze względów ekonomicznych, ale też ergonomicznych proces mechanizacji ciężkich i niebezpiecznych prac leśnych będzie postępował.