Asset Publisher Asset Publisher

Drewno kominkowe

W naszej ofercie znajduje się drewno liściaste oraz iglaste wysokogatunkowe, pakowane w paczkach po 1 metr przestrzenny. Drewno kominkowe znajdujące się w naszej ofercie zalecane jest do wkładów kominkowych lub pieców wolnostojących. Gatunki w naszej ofercie to:

   
   
 

Grab - jest jednym z najlepszych gatunków do kominka. Posiada praktycznie same zalety: bardzo duża gęstość, cienka kora, stosunkowo szybkie przesychanie. Jest to jeden z najbardziej pożądanych gatunków drewna do kominka.

       Wartość opałowa: 2200 kwh/mp

Dąb - jeden z najpopularniejszych gatunków drewna kominkowego, zawdzięcza to swoim właściwościom. Drewno dębu jest ciężkie i twarde, posiada wysoka kaloryczność i wydajność przy spalaniu.

       Wartość opałowa: 2100 kwh/mp

Jesion - ma wysoką wartość opałową i zalicza się do jednego z najlepszych gatunków. Drewno jesionowe ma dużą gęstość i kaloryczność,  względnie cienką korę, stosunkowo szybko przesycha.

       Wartość opałowa: 2100 kwh/mp

Brzoza - jest to dobry podstawowy gatunek drewna do kominka. Posiada wiele zalet, do których należą: przyzwoita kaloryczność oraz palność, stosunkowo cienka kora. Jest to jeden z najszybciej przesychających gatunków drewna do kominka.

       Wartość opałowa: 1900 kwh/mp

Olcha - jej głównymi zaletami jest estetyka spalania oraz zapach jaki wydziela przy spalaniu, co czyni z olchy drewno najlepiej nadające się do wędzenia. Drewno olchy szybko wysycha i pali się dobrze nawet gdy jest wilgotne.

       Wartość opałowa: 1500 kwh/mp

Świerk - szybkość schnięcia, lekkość oraz łatwość w obróbce, w porównaniu do drzew liściastych, czyni z drewna świerkowego idealny materiał na szczapy opałowe oraz rozpałkę.

       Wartość opałowa: 1600 kwh/mp

 

Telefon kontaktowy do sklepu: 87 429 30 94

 

Cennik drewna kominkowego:

Gat. drewna

Cena brutto

  Cena brutto  

Cena brutto

 Cena brutto 

 Cena brutto 

Drewno średnio

wymiarowe

zł/1mp

Drewno średnio

wymiarowe

zł/1mp

     Drewno

kawałkowe

zł/1mp

 Kawałkowe

w worku

zł/1szt.

Paleta zł/szt. dotyczy drewno kawałkowe zakupione z paletą

Drewno z

wyborem

>= 16cm

(*dotyczy Db,Js)

7-15 cm

(*dotyczy Db,Js)

- - -

Dąb*

500

290

350

30

Jesion* 530 390 450

 -

30

Grab - 370 430

-

30

Brzoza - 270 330 -

30

Olcha

- 250 310 30

30

Osika

- 230 290 - 30

Świerk

Sosna

-

255

315

-

30

Stemple iglaste

-

**410

-

-

-

Odpady liściaste

-

220

-

-

-

Odpady iglaste

-

175

-

-

-

Trociny   50      

Usługa transportowa

(do 5km od siedziby

Zakładu/Składnicy)***

          

          

-

 

       

Usługa transportowa

(powyżej 5km do

siedziby Zakładu

/Składnicy)***

    3    

* dotyczy drewna jesionowego(Js) i dębowego(Db)

** podana cena za 1 m3

*** Dotyczy ilości od 1 mp do 2 mp


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kampania "Stop pożarom traw"

Kampania "Stop pożarom traw"

Niewielka ilość opadów zimą, prognozowane wysokie temperatury oraz porywisty wiatr w połączeniu z nadal częstym w Polsce wypalaniem traw i nieużytków stwarzają ogromne zagrożenie dla przyrody, lasów, ale również mienia i życia ludzi. Wspólna kampania, w której udział biorą Państwowa Straż Pożarna, Lasy Państwowe, Policja oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma za zadanie edukowanie społeczeństwa oraz przeciwdziałanie powszechnemu wypalaniu nieużytków.

W 2024 roku w Polsce strażacy interweniowali 21 648 razy przy pożarach traw i nieużytkach rolnych. Oprócz strat w przyrodzie niestety w pożarach odnotowano pięć ofiar śmiertelnych oraz 36 osób rannych. 

O kampanii „Stop Pożarom Traw” TUTAJ

Przełom zimy i wiosny – tzw. zaranie wiosny to okres, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym jest sposobem na uporządkowanie powierzchni, czy też przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, giną zwierzęta, zahamowany zostaje naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych.

Kampania „Stop Pożarom Traw” rozpoczyna się w marcu i potrwa do 30 kwietnia. Głównym jej celem jest edukowanie oraz uświadamianie społeczeństwa, że wypalanie traw jest niebezpieczne dla ludzi i środowiska, a także to, że jest prawnie zabronione. Konsekwencje prawne są zapisane między innymi w ustawie o ochronie przyrody.

Wkrótce w Lasach Państwowych ruszy akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej. W każdym nadleśnictwie zostanie uruchomiony Punkt Alarmowo - Dyspozycyjny. Lasy Państwowe będą miały do dyspozycji czarterowane samoloty gaśnicze oraz śmigłowce, które będą brały udział w akcjach gaśniczych.

Cele kampanii „Stop Pożarom Traw”

Kampania „Stop Pożarom Traw” ma na celu edukowanie społeczeństwa oraz przeciwdziałanie powszechnemu wypalaniu nieużytków. Jej główne założenia obejmują:

  • Zwiększanie świadomości społecznej – uświadamianie, że wypalanie traw jest niebezpieczne, nielegalne i nie przynosi korzyści dla gleby czy rolnictwa.
  • Edukacja dzieci i młodzieży – kampania realizuje programy edukacyjne w szkołach, ucząc najmłodszych odpowiedzialności za środowisko.
  • Wsparcie dla straży pożarnej i lokalnych społeczności – organizatorzy kampanii współpracują ze strażą pożarną i innymi służbami, aby minimalizować skutki pożarów oraz propagować zasady odpowiedzialnego zarządzania terenami zielonymi.

Jak możemy zapobiegać pożarom traw?

Pożary traw można ograniczyć, przestrzegając kilku zasad:

  • Zaniechanie wypalania – nawet jeśli wydaje się, że wypalenie trawy jest szybkim sposobem na uporządkowanie terenu, warto pamiętać, że to działanie przynosi więcej szkód niż pożytku.
  • Prawidłowe zarządzanie odpadami roślinnymi – zamiast wypalać trawę, warto kompostować roślinne resztki lub oddać je do punktów selektywnej zbiórki odpadów.
  • Edukujmy innych – przekazujmy wiedzę i przypominajmy, że pożary traw są szkodliwe i zabronione.