Wydawca treści Wydawca treści

Drewno kominkowe

W naszej ofercie znajduje się drewno liściaste oraz iglaste wysokogatunkowe, pakowane w paczkach po 1 metr przestrzenny. Drewno kominkowe znajdujące się w naszej ofercie zalecane jest do wkładów kominkowych lub pieców wolnostojących. Gatunki w naszej ofercie to:

   
   
 

Grab - jest jednym z najlepszych gatunków do kominka. Posiada praktycznie same zalety: bardzo duża gęstość, cienka kora, stosunkowo szybkie przesychanie. Jest to jeden z najbardziej pożądanych gatunków drewna do kominka.

       Wartość opałowa: 2200 kwh/mp

Dąb - jeden z najpopularniejszych gatunków drewna kominkowego, zawdzięcza to swoim właściwościom. Drewno dębu jest ciężkie i twarde, posiada wysoka kaloryczność i wydajność przy spalaniu.

       Wartość opałowa: 2100 kwh/mp

Jesion - ma wysoką wartość opałową i zalicza się do jednego z najlepszych gatunków. Drewno jesionowe ma dużą gęstość i kaloryczność,  względnie cienką korę, stosunkowo szybko przesycha.

       Wartość opałowa: 2100 kwh/mp

Brzoza - jest to dobry podstawowy gatunek drewna do kominka. Posiada wiele zalet, do których należą: przyzwoita kaloryczność oraz palność, stosunkowo cienka kora. Jest to jeden z najszybciej przesychających gatunków drewna do kominka.

       Wartość opałowa: 1900 kwh/mp

Olcha - jej głównymi zaletami jest estetyka spalania oraz zapach jaki wydziela przy spalaniu, co czyni z olchy drewno najlepiej nadające się do wędzenia. Drewno olchy szybko wysycha i pali się dobrze nawet gdy jest wilgotne.

       Wartość opałowa: 1500 kwh/mp

Świerk - szybkość schnięcia, lekkość oraz łatwość w obróbce, w porównaniu do drzew liściastych, czyni z drewna świerkowego idealny materiał na szczapy opałowe oraz rozpałkę.

       Wartość opałowa: 1600 kwh/mp

 

Telefon kontaktowy do sklepu: 87 429 30 94

 

Cennik drewna kominkowego:

Gat. drewna

Cena brutto

  Cena brutto  

Cena brutto

 Cena brutto 

 Cena brutto 

Drewno średnio

wymiarowe

zł/1mp

Drewno średnio

wymiarowe

zł/1mp

     Drewno

kawałkowe

zł/1mp

 Kawałkowe

w worku

zł/1szt.

Paleta zł/szt. dotyczy drewno kawałkowe zakupione z paletą

Drewno z

wyborem

>= 16cm

(*dotyczy Db,Js)

7-15 cm

(*dotyczy Db,Js)

- - -

Dąb*

500

290

350

30

Jesion* 530 390 450

 -

30

Grab - 370 430

-

30

Brzoza - 270 330 -

30

Olcha

- 250 310 30

30

Osika

- 230 290 - 30

Świerk

Sosna

-

255

315

-

30

Stemple iglaste

-

**410

-

-

-

Odpady liściaste

-

220

-

-

-

Odpady iglaste

-

175

-

-

-

Trociny   50      

Usługa transportowa

(do 5km od siedziby

Zakładu/Składnicy)***

          

          

-

 

       

Usługa transportowa

(powyżej 5km do

siedziby Zakładu

/Składnicy)***

    3    

* dotyczy drewna jesionowego(Js) i dębowego(Db)

** podana cena za 1 m3

*** Dotyczy ilości od 1 mp do 2 mp


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Forwarder, czyli we dwóch raźniej

Forwarder, czyli we dwóch raźniej

Postęp technologiczny w dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi. Dotknął już niemalże wszystkich dziedzin życia i pracy człowieka – nikogo więc nie dziwi, że wkroczył też do lasów. Obecnie pozyskiwanie drewna w coraz większym stopniu odbywa się za pomocą maszyn wielooperacyjnych – harwestera i forwardera. Duet ten w większości przypadków jest nierozłączny.

Forwarder jest to ciągnik wykorzystywany w leśnictwie do nasiębiernej zrywki drewna krótkiego (jeśli jest wyposażony w kleszcze, montowane w miejsce kłonic, może wykonywać zrywkę półpodwieszoną dłużyc). Z łatwością pokonuje stoki o nachyleniu do 35%, wszelkie nierówności terenu, niewielkie cieki wodne i inne przeszkody. Jest to maszyna samozaładowcza, którą obsługuje operator siedzący w kabinie. Maszyny produkuje są w wersjach cztero-, sześcio- lub ośmiokołowych i wyposaża w żurawie hydrauliczne o wysięgu 7-10 m. Drewno przy pomocy żurawia ładowane jest na maszynę. Podczas zrywki drewno nie ma kontaktu z podłożem, dzięki czemu znacznie zmniejszone są szkody wierzchnich warstw gleby. Nie da się jednak całkowicie uniknąć zniszczeń na szlakach manipulacyjnych, jednak w tym wypadku ograniczają się one jedynie do zniszczeń powodowanych przez koła ciągnika (ugniatanie gleby).

Zrywka drewna to czynność transportu drewna okrągłego z miejsca pozyskania do miejsca składowania. Często odbywa się to niejako dwuetapowo - jeżeli pozyskanie drewna wykonuje harwester, to forwarder w ślad za nim dokonuje zrywki, dzieląc drewno wg klasyfikacji sortymentowej.

Ze względu na sposób transportowania drewna zrywkę dzieli się na:

  • wleczoną – kiedy praktycznie cała długość zrywanego drewna dotyka ziemi,
  • półpodwieszoną – kiedy najczęściej odziomek jest podniesiony do góry a wierzchołek ciągnie się po ziemi,
  • podwieszoną – kiedy drewno nie ma kontaktu z glebą,
  • nasiębierną – kiedy drewno jest załadowane na specjalistyczny ciągnik zrywkowy forwarder i nie ma ono kontaktu z ziemią (Laurow 1999).

Wydajność pracy forwardera zależy przede wszystkim od ilości masy pobieranej z jednego hektara. Im mniejsza ilość pozyskiwanego drewna z jednostki powierzchni, tym mniejsza wydajność, ponieważ forwarder musi przebyć większą odległość, aby zebrać pełny ładunek.